Balmoral Badminton Club

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Home Club Champs

Club Champs

Club Champs 2017

The 2017 Doubles/Mixed Doubles Club Champs are now finished! The final results will be published shortly. Watch this space for announcements regarding the Singles Club Champs which are coming up in October.

The results for games played so far are as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Doubles Alauddin K & YC N Simon C & Jana M
  Womens Doubles Eve T & Annie G Yvonne M & Nandini G
  Mixed Doubles Yvonne M & Chris R Eve T & Simon C
B Mens Doubles Alauddin K & Jerry L Simon C & Bob L
  Womens Doubles Yvonne M & Manami K Amy N & Nandini G
C Mens Doubles Colin C & Frank Z Ankur S & Peter C
  Womens Doubles Amy Y & Ula W Raewyn H & Maree A 
  Mixed Doubles Frank Z & Amy Y Ankur S & Ula W
D Mens Doubles Sai P & Sabari N Kashish G & Jack H

Club Champs 2016

The results for the 2016 Club Champs were as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Harry L Sid H
  Womens Singles Rebecca J Eve T
B Mens Doubles Kam H & Jerry L Jake & Richard K
  Womens Doubles Louisa Y & Lee Ann S Sophie F & Bin C
  Mixed Doubles Chris R & Yvonne M Jerry L & Lee Ann S
  Mens Singles Anthony P Sid H
  Womens Singles Yvonne M Fang L
C Mens Singles Nereus D Ankur S
  Womens Singles Annie G Leilani D
  Mens Doubles Ian B & Neil B Tim L & Jerry L
  Womens Doubles Annie G & Bin C Nandini G & Meena L
  Mixed Doubles Neil B & Dawn A Duncan D & Fang L
D Mixed Doubles Nick L & Amy Y Jack H & Grace C
  Mens Doubles Nick L & Jason M Anthony M & Naman T
  Womens Doubles Grace C & Cindy H Amy Y & Bhavna T
  Mens Singles Ethan C Neil D

Handicap Doubles 2016 (Jo Bell Memorial Tournament)

The results for the 2016 Jo Bell Memorial Handicap Doubles tournament were as follows:

Section Winner Runner(s) Up
Mens Doubles Ajai S & Ian H TBC
Womens Doubles Pauline K & Elaine Z TBC

Club Champs 2015

The results for the 2015 Club Champs were as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
B Mens Doubles Alauddin K & Jerry L Frolian J & Mark P
  Womens Doubles Yvonne M & Laura W Lee Ann S & Louisa Y
  Mixed Doubles Alauddin K & Fang L Dave R & Raewyn H
  Mens Singles Brett L Berin H
  Womens Singles Yvonne M Louisa Y
C Mens Singles Berin H Anthony P
  Womens Singles Louisa Y Annie G
  Mens Doubles Alauddin K & Jerry L Ian B & Neil B
  Womens Doubles Jayme T & Yoshie M Annie G & Fang L
  Mixed Doubles Alauddin K & Fang L Jayme T & Art D
D Mixed Doubles Alan W & Amy N Warwick E & Olga Z
  Mens Singles Anthony M Salman Q

Club Champs 2014

The results for the 2014 Club Champs were as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Sunil D Jesse S
  Womens Singles Rebecca J Eve T
  Mens Doubles Jesse S & Sunil D Alauddin K & Berin H
  Womens Doubles Eve T & Rebecca J Lee Ann S & Louisa Y
  Mixed Doubles Rebecca J & Sunil D Evet T & Jesse S
B Mens Singles Brett L Sid H
  Womens Singles Louisa Y Lee Ann S
  Mens Doubles Frolian J & Mark P Art D & Mark D
  Womens Doubles Lee Ann S & Louisa Y Leilani G & Sophie F
  Mixed Doubles Raewyn H & Dave R Lousia Y & Alauddin K
C Mens Singles Brett L Mark D
  Womens Singles Louisa Y Leilani G
  Mens Doubles Froilan J & Mark P Art D & Mark D
  Womens Doubles Minerva J & Jayme T Jo B & Raewyn H
  Mixed Doubles Jayme T & Eugene P Raewyn H & Dave R
D Mens Singles Anthony M Peter C
  Womens Singles Amy N Alice S
  Mens Doubles Henry L & Peter C Frank Z & Ely D
  Womens Doubles Grace C & Ula W Amy N & Sarita L
  Mixed Doubles Ula W & Warrick E Jenny W & Michael K

Handicap Doubles 2014

The results for the 2014 Handicap Doubles tournament were as follows:

Section Winner Runner(s) Up
Mens Doubles Alauddin K & Frank Z Keewui L & Berin H
Womens Doubles Raewyn H & Jo B Leilani G & Fang

Club Champs 2013

The results for the 2013 club champs were as follows (note that not all sections/grades had entries this year):

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Jesse S DJ R
  Womens Open Singles Lee H Lina D
  Mens Doubles Sunil D & Jesse S Alauddin K & Harry L
  Ladies Doubles Rebecca J & Lee Ann S Amanda S & Sophie F
  Mixed Doubles Caro S & Nick C Rebecca J & Sunil D
B Mens Singles Sagar R Sid H
  Mens Doubles Sagar R & Dave R Alauddin K & Jithin S
  Womes Doubles Raewyn H & Jo B Sophie F & Michele M
  Mixed Doubles Sagar R & Lee Ann S Sid H & Yvonne M
C Mens Singles Alauddin K Anthony P
  Mens Singles Plate Richard K Bo Gee W
  Ladies Singles Lina D Raewyn H
  Mens Doubles Froilan J & Mark P Mark D & Dave R
  Ladies Doubles Raewyn H & Jo B Leilani G & Minerva J
  Mixed Doubles Alauddin K & Raewyn H Mark P & Minerva J
D Mens Singles Henry L Frank Z
  Ladies Singles Ula W Ida T
  Mens Doubles Henry L & Michael K Anthony M & Shyam G
  Mixed Doubles Govind A & Amie D Anthony M & Susan Z

Club Champs 2012

The results for the 2012 club champs were as follows (note that not all sections/grades had entries this year):

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Sagar R Larry N
B Mens Singles Sagar R Karl B
  Ladies Singles Rebecca J Laura W
  Mens Doubles DJ R & Sagar R Chris R & Stuart B
  Ladies Doubles Heather R & Yvonne M Janey L & Pauline K
C Mens Singles Jithin S Berin H
  Ladies Singles Pauline K Lee Ann S
  Mens Doubles Ian B & Neil B Garry C & Jithin S
  Ladies Doubles Jo B & Raewyn H Janey L & Angele R
  Mixed Doubles Neil B & Dawn A Lionel N & Raewyn H
D Mens Singles Bo W William X

Club Champs 2011

The results for the 2011 club champs were as follows (note that not all sections/grades had entries this year):

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Sagar R Harminder S
  Mens Doubles Chris R & Stuart B Harminder S & Harry L
  Ladies Doubles Lee Y & Cheng L Rebecca J & Pauline K
  Mixed Doubles Chris R & Heather R Sagar R & Lee Y
B Mens Singles Harminder S Sagar R
  Ladies Singles Lee Y Cheng L
  Mens Doubles DJ R & Sagar R Chris R & Stuart B
  Mixed Doubles Chris R & Yvonne M Karl B & Heather R
C Mens Singles John H Nik V
  Mens Doubles John L & Nik V Neil B & Dave R
  Mixed Doubles Dave R & Grace K Neil B & Dawn A
D Mens Singles Jagdish C Simon C
  Mixed Doubles Edwin S & Fay L Lance W & Monica M

Club Champs 2010

The results for the 2010 club champs were as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
A Mens Singles Luke T Harminder S
  Ladies Singles Caro S Yvonne M
  Mens Doubles Stuart B & Chris R Harminder S & DJ R
  Ladies Doubles Caro S & Claire W Yvonne M & Amanda S
  Mixed Doubles Nick C & Caro S Luke T & Rebecca J
B Mens Singles Harminder S Karl B
  Ladies Singles Yvonne M Fumie S
  Mens Doubles Harminder S & DJ R Karl B & Sagar R
  Ladies Doubles Kate C & Sherryn B Jo B & Melissa S
  Mixed Doubles Karl B & Sherryn B Harminder S & Melissa S
C Mens Singles DJ R Ian B
  Ladies Singles Anna L Lee Ann S
  Mens Doubles Ian B & Neil B John L & Ray C
  Ladies Doubles Jo B & Melissa S Kate C & Lee Ann S
  Mixed Doubles Neil B & Dawn A Dave R & Kate C
D Mens Singles Edwin S Ian Ca
  Ladies Singles Susan Z Anna C
  Mens Doubles Ely D & Greg L Jagdish C & Brijesh P
  Ladies Doubles Anita S & Theresa C Georgie B & Monica M
  Mixed Doubles Anthony M & Anita S Greg L & Theresa C

Club Champs 2009

The results for our 2009 club champs are as follows:

Grade Section Winner Runner(s) Up
B Mens Singles Stuart B Nick C
  Ladies Singles Fumie S Yvonne M
  Mens Doubles Chris R & Stuart B Nick C & Kerry G
  Ladies Doubles Caro S & Claire W Yvonne M & Amanda G
  Mixed Doubles Nick C & Caro S Stuart B & Amanda G
C Mens Singles David R Anthony P
  Ladies Singles Lynette B Kate C
  Mens Doubles Justin F & Tiong Aik T Anthony P and Ian Ch
  Ladies Doubles Kate C & Mac M Sherryn B & Barbara M
  Mixed Doubles Neil B & Dawn A Anthony P & Melissa S
D Mens Singles Edwin S Ian Ca
  Ladies Singles Sumitra W Anna K-A
  Mixed Doubles Anthony M & Sumitra W Edwin S & Anna K-A